Türkiye’nin ilk sosyal kooperatifi ‘Topraktan Tabağa’ yeni işletmesi Mardin’de açıldı

ABONE OL
9 Aralık 2023 10:31
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye’nin ilk sosyal kooperatifi ‘Topraktan Tabağa’ yeni işletmesi Mardin’de açıldı

Türkiye’nin ilk sosyal kooperatifi ‘Topraktan Tabağa’, yeni işletmesi Zamarot 1890’nın açılışı Mardin’de gerçekleştirildi. Gastronomide kooperatif modeline bir ilk olarak açılan Zamarot 1890’nın tüm gelirinin yerel kalkınma ve istihdama gideceği belirtildi.
Mardin’den başlayarak bölgede yerel kalkınma anlamında etkin bir role sahip Zamarot 1890’nın açılışını AK Parti İzmir Milletvekili ve Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı Ceyda Bölünmez Çankırı, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, Şef Ebru Baybara Demir ve çok sayıda davetli ile gerçekleştirdi.
Zamarot 1890’ın açılışı ile 150 yeni istihdam sağladıkları faydayı daha da büyüteceklerini dile getiren Şef Ebru Baybara Demir “Toplumsal gönüllülük temelleriyle kurulan Topraktan Tabağa Kooperatifini 2018 yılından bu yana her gün büyüterek daha çok çiftçiye, ürüne ve istihdama ulaşmaya çalışıyoruz. Kooperatif bugün Mardin ve yakın bölgedeki 170 geleneksel çiftçinin ürününü işleyerek tüm Türkiye ulaştırıyor. Sorgül buğdayı başta olmak üzere yaptığımız çalışmalar geleneksel ve yerel üretimin gücünü bize gösterdi. Sürdürülebilir kalkınma için yerelin desteklenmesi, yerinde üretim, yerinde tüketim ve yerinde tüketime davet etmek gerekiyor. Zamarot 1890 ile gastronomide kooperatif modelini ortaya koyarak herkesi yereli yerinde tüketmeye davet ediyoruz. Bunu da Türkiye’nin ilk Sıfır Atık ve 6. His restoranını Mardin’de açarak yapıyoruz. Diğer yandan Zamarot 1890’ın özel bir misyonu da oluştu. Zamarot 1890 özellikle Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgesinde gastronomi konusunda uzmanlaşmak isteyen gençlerin kendilerini geliştirmeleri için bir okul olacak. İstanbul’da Ankara’da değil kendi yaşadığı bölgede gastronomi eğitimi alan öğrencilerin eğitim noktası olacak. Hem gelir elde edip hem eğitim alacakları bir yer haline gelecek” dedi.
AK Parti İzmir Milletvekili ve Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı Ceyda Bölünmez Çankırı ise açılışta yaptığı konuşmada, dünyaya rol model oluşturan Topraktan Tabağa Kooperatifinin kendisinin de içinde bulunduğu kuruluş aşamasından bu yana geldiği konumu görmekten mutluluk duyduğunu söyledi. Çankırı, “Çiftçinin kalkınmasına destek olan, istihdam sağlayan, kendi işletmelerini hayata geçiren ve bunu kendine yetebilen bir eko sistemle başaran sosyal kooperatiflerin artmasını umut ediyorum. Zamarot 1890 sadece bir restoran değil, turizme ve kurduğu eko sistemle yerel kalkınmaya verdiği desteğin yanı sıra özellikle de gastronomi eğitimi alan gençler için önemli bir eğitim merkezi olacak” diye konuştu.
Konuşmalardan sonra kurdele kesilerek açılış yapıldı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.