Siirt’te et ve süt verimi yüksek keçi ırkları melezlenecek

ABONE OL
24 Kasım 2023 11:15
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Siirt’te et ve süt verimi yüksek keçi ırkları melezlenecek

Siirt Üniversitesi tarafından üstün et ve süt verimi kabiliyetine sahip keçi ırklarını, Küçükbaş Hayvan Payetleme Merkezi’nde melezleme çalışmalarına başladı.
Siirt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Şındak, payetleme merkezinde yüksek verimli kültür ırkı saf tekelere ait dondurulmuş spermaları muhafaza ederek başta Siirt olmak üzere ülkede küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinin gelişmesini sağlayıp, sektörel ve bölgesel olarak istihdam ve kalkınmanın artmasına katkı sunmayı hedeflediğini belirtti.
Siirt, yaklaşık olarak 470 bin keçi varlığına sahip bir il olduğunu ifade eden Şındak, “Dolayısıyla Türkiye’deki keçi sayısı bakımından ilk üçe girmektedir. Farklı ülkelerden verim özellikleri yüksek hayvanları buraya getirdik. Bunlardan özellikle Boer dediğimiz etçi ırk, ki bunun canlı ağırlığı 130-140 kiloya kadar varabilmektedir. Aynı şekilde Murcia-Granada adı verilen bir ırk getirdik. Bu da sütçü bir ırktır. Yıllık 800 ile 1000 kilo arasında süt verimi mevcuttur. Bunların kıl keçisi ile melezlenmesi, süt yönünden kıl keçilerinin gelişimini sağlayacaktır” dedi.
Diğer bir ırk olan Anglo-Nubian ise hem etçi hem de sütçü bir ırk olduğuna değinen Rektör Şındak, “Burada yapılacak olan melezleme ile birlikte yeni oluşacak ırkların özelliklerinin hem etçil hem sütçü olarak artışı hedeflenmektedir. Yani kombine bir ırka dönüşümün sağlanması planlanmaktadır’’ ifadelerini kullandı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.