Fırat Üniversitesi A2 kategorisine yükseldi

ABONE OL
21 Kasım 2023 15:36
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Fırat Üniversitesi A2 kategorisine yükseldi

Türkiye’nin en iyilerinin bulunduğu Araştırma Üniversiteleri sıralamasında A3 kategorisinde yer alan Fırat Üniversitesi bu yıl A2 kategorisine yükseldi.
YÖK tarafından gerçekleştirilen Araştırma Üniversitesi Toplantısında üniversitelerin 2023 yılı performans sıralaması açıklandı. Açıklanan verilere göre Fırat Üniversitesi Türkiye’nin en iyilerinin bulunduğu Araştırma Üniversiteleri arasında yer alma başarısını devam ettirdi. Özellikle son yıllarda sağlamış olduğu ulusal ve uluslararası başarılarla adından sıkça söz ettiren Fırat Üniversitesi 2021 yılında tarihi bir başarıya imza atarak Türkiye’nin en iyilerinin yer aldığı ‘Araştırma Üniversiteleri’ arasına girmişti. Araştırma üniversitelerinin araştırma kapasitesi, araştırma kalitesi ve etkileşim ve iş birliği alanlarında belirlenen 2023 yılı performans sıralaması açıklandı.
Açıklanan verilerine göre Fırat Üniversitesi deprem ve süregelen etkilerine rağmen Araştırma Üniversiteleri arasında yer almaya devam edip Türkiye’nin en iyilerinin bulunduğu Araştırma Üniversiteleri sıralamasında 18. sırada yer aldı. Geçen yıllarda A3 kategorisinde yer alan Fırat Üniversitesi bu yıl A2 kategorisine yükselme başarısını gösterdi. Ayrıca Fırat Üniversitesi’nin genel toplamdaki puanı da geçen yıla göre yükseldi. Öte yandan Fırat Üniversitesi sıralamada Marmara, Çukurova, Dokuz Eylül, Karadeniz Teknik ve Bursa Uludağ Üniversitelerini geride bıraktı.
Geçen yıl Elazığ’da Fırat Üniversitesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen Araştırma Üniversiteleri Toplantısı bu yıl YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar’ın başkanlığında Ege Üniversitesi’nde düzenlendi. Toplantıya aralarında Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Göktaş ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Yılmaz’ın da olduğu toplam 23 Araştırma Üniversitesi’nin rektörleri ve rektör yardımcıları katıldı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.