Diyarbakır Çiftçileri Hububat Fiyatlarını Değerlendirdi: Memnuniyetsizlik Hakim

ABONE OL
11 Haziran 2024 14:39
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) hububat fiyatlarını açıklamasıyla birlikte Diyarbakır Ziraat Odaları İl Koordinasyon Başkanı Mehmet Cevat Delil, çiftçilerin fiyatlardan memnun olmadığını ve tepkili olduklarını dile getirdi.

Delil, açıklanan fiyatların çiftçilerin beklentilerini karşılamadığını vurgulayarak, fiyatların düşük olması nedeniyle çiftçilerin zor durumda kalacağını belirtti.

Açıklanan fiyatların beklentilerin altında olduğunu ifade eden Delil, “Çiftçilerimizden aşırı derecede tepki aldık. Çiftçilerimiz önümüzdeki sezon nasıl üretim yapacaklarını merak ediyorlar. Hububat fiyatları; ekmeklik buğday için 9,25 TL, makarnalık buğday için 10 TL, arpa için ise 7,25 TL olarak açıklandı. Ancak geçmiş yıllara göre makarnalık buğday ve ekmeklik buğday fiyatlarına yüzde 11 civarında bir artış geldi. Arpada ise bu artış yüzde 3 seviyesinde. Çiftçilerin girdi maliyetleri ise ilaç, gübre, mazot ve tohum fiyatlarıyla ikiye katlanmış durumda” şeklinde konuştu.

Delil, “İthalat kapatılmış olması olumlu bir adım ancak bu, fiyatların hemen yükseleceği anlamına gelmez. Piyasada çok fazla stok bulunmakta. Bu stoklar tükenmeden iç piyasanın yükselmesini beklemek mantıklı değil. İç piyasa belki ilerleyen dönemde yükselebilir ancak çiftçilerimiz o zamana kadar ellerindeki ürünleri satmak zorunda kalacaklar. Fiyatlar çok düşük olduğu için çiftçilerimiz üretime devam edemez hale gelebilirler” ifadelerine yer verdi.

Çiftçilerin girdi maliyetlerinin göz önünde bulundurularak taban fiyatların belirlenmesi gerektiğini söyleyen Delil, “TMO’dan beklentimiz; ekmeklik buğday için ton başına 13 TL, makarnalık buğday için ton başına 14 TL, arpa için ise ton başına 10 TL. Ayrıca, Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) kayıtlı çiftçilere buğday için ton başına 2.500 TL’ye, arpa için ton başına 1.500 TL’ye kadar fark ödemesi desteği verilmesini talep ediyoruz. Tarım, sadece ekonomik değil, aynı zamanda toprağın geleceğidir. Çiftçilerin yaşadığı zorlukları göz önünde bulundurarak adil fiyat politikaları oluşturulmalıdır. TMO’ya sesleniyoruz: Bu halkın geleceğini belirleyen çiftçilere kulak verin” dedi.

Sen

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.