Bitlis’te ‘Kültürel Değerlerimiz’ sergisi açıldı

ABONE OL
7 Kasım 2023 17:47
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bitlis’te ‘Kültürel Değerlerimiz’ sergisi açıldı

Bitlis’te ilkokul öğrencileri tarafından ‘Kültürel Değerlerimiz’ adlı sergi açıldı.
Sınıf öğretmen Fatma Ateş öncülüğünden açılan sergide, kültürel değerleri iyi tanımak ve tanıtmak için 150 ürün sergilendi. Bitlis ve yöresi başta olmak üzere Türkiye’nin değişik illerindeki kültürel değerlerin sergilendiği etkinlikte, öğrenciler evlerinden getirdikleri kültürel değeri olan malzemeleri sergiledi. 2 gün boyunca okul öğrencilerine ve velilerine açık olacak sergide yaklaşık 150 parça ürün sergilendi.
Mutfak gereçlerinden yiyeceklere, el emeği ürünlerden kullanılan enstrümanlara kadar birçok alanda materyal bulundurulan serginin en önemli parçası ise Bitlis cevizinin kabuğundan yapılan Türk bayrağı oldu. Yaklaşık 1 hafta boyunca sınıf öğretmeni Fatma Ateş ve öğrencileri tarafından hazırlanan sergideki ürünler tek tek öğrencilere tanıtılıyor.
Sınıf öğretmeni Fatma Ateş, serginin sosyal bilgiler dersinde gördükleri “Milli Kültürlerimiz” konusuyla ilgili olduğunu belirterek, “Ülkemizde birçok milli kültürel değerlerimiz vardır. Bunlar başta bayrağımız olmak üzere yemeklerimiz, el sanatlarımız, halkoyunlarımız gibi maddi ve manevi değerlere yer verdik. Bu vermiş olduğumuz kültürel öğeleri bir araya toplayıp hem sınıfımızdaki öğrencilerimize hem de okulumdaki tüm öğrencilere sunduk. Ayrıca velilerimizde 2 gün boyunca gelip ziyaret edebilecekler. Sergimizde özellikle el sanatlarımız çok yer tutuyor. Mutfaklarımızda kullandığımız ahşap eşyalarımız, bakır işlemeli materyaller, bölgemize ait giysiler, kına adetlerinde yer alan parçalar ve sergimizin en önemli parçalarından olan Bitlis cevizinin kabuğundan yapmış olduğumuz Türk bayrağı oldu. Öğrencilerimizin ve velilerimizin bir hafta boyunca çalışarak bu hale getirdiği sergimiz 2 gün boyunca açık kalacak. Emeği geçen başta okul yönetimimize, öğrencilerimize, öğretmenlerimize ve velilerimize teşekkür ediyorum. Öğrencilerimiz bu şekilde hem kültürel değerlerini tanıyor hem de geçmişte kullanılan malzemeleri bu sergide görmüş oldu” dedi.
Öğrencilerden Bilal Efe Dönmezdemir ise bu sergide herkesin emeğinin olduğunu ifade ederek, “Bu sergide sıkı bir çalışma yaptık. Herkesin eli emeği dokundu. Annelerimizin, öğretmenimizin ve arkadaşlarımızın çabası var. Herkese teşekkür ediyoruz. Herkesi de bu sergiye davet ediyoruz” diye konuştu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.