Başkan Gürkan, Mısır Çarşısı esnafıyla bir araya geldi

ABONE OL
15 Kasım 2023 16:40
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Başkan Gürkan, Mısır Çarşısı esnafıyla bir araya geldi

Malatya kent merkezinde 220 dönümlük inşaat alanında bulunan geçici konteynerler için ayrı bir yer tahsis edileceğini belirten Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, “Esnafımızın ticari faaliyetlerini kesintiye uğratmadan işlerine devam etmelerini sağlayacaktır” dedi.
Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan beraberinde Malatya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Şevket Keskin, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Latif Okyay, Genel Sekreter Yardımcıları ve Daire Başkanları ile birlikte Mısır Çarşısı esnaflarını ziyaret ederek bir süre görüştü. Mısır Çarşısı esnaflarına sıcak karşılamalarından dolayı teşekkür eden Başkan Gürkan, Büyükşehir Belediyesi olarak esnafların her zaman yanında ve destekçisi olduğunu belirtti.

Malatya Valiliği tarafından hazırlanan tebligatların Büyükşehir Belediyesi Zabıta ekipleri tarafından bölgedeki esnaflara tebliğ edildiğini belirten Gürkan, “Kalıcı, az hasarlı iş yerlerine de aynı tebligat yapılmış. Vatandaşlarımızın tedirginliğini anlıyorum. Tebliğ edilen bu tebligatlar 220 dönümlük alanda geçtiğimiz günlerde başlayan çalışmalara engel olan kaldırımlara ve yol kenarlarında bulunan geçici konteyner iş yerleri ile ilgili tebligatlardır” ifadelerine yer verdi.

220 dönümlük alanda yeniden bir ticari alan kurulacağını ve kimsenin hakkının kaybolmayacağını vurgulayan Gürkan, ayrıca Niyazi Mısri, Saray Mahallesi, Akpınar ve Cezmi Kartay Caddesi’ne de bulunduğu alanların etaplar halinde değerlendirilerek 3 binin üzerinde konut ile 10 bine yakın iş yeri yapılacağını söyledi.

İnşaat sahasında kalan Mısır Çarşısı’nın 6 Şubat depremleri sonrası hafif hasarlı olarak belirlendiğini ifade eden Gürkan, “Şehri bütüncül olarak bir plan muhaceresi içerisinde yapılıp düzgün ve modern bir yapı oluşturmak için Mısır Çarşısı ve benzeri yerler ile ilgili karot örnekleri alınacak ve yeniden bir inceleme yapılacak. Yapılacak planlama içerisinde adaptasyon olabilir mi, ona bakılacak. Bu alanda yapılacak bütün çalışmalar esnaflarımızın menfaatine olan çalışmalardır. An itibariyle netleşmiş bir çalışma bulunmamaktadır. Sizlere gönderilen tebligat 220 dönümlük alan içerisinde çalışmalara engel teşkil eden geçici konteyner iş yerleri için hazırlanmış ancak bu alandaki bütün esnaflara dağıtılmıştır” dedi.

Esnafın her zaman yanında yer aldıklarını da dile getiren Başkan Gürkan, “Siz var olursanız biz var oluruz. Zorunlu olarak bir yıkım söz konusu değildir. Öyle bir durum söz konusu olursa biz gelip sizlerle oturacağız ve diyeceğiz ki ‘depreme dayanıklı dükkânlar yapacağız’ sizler de zaten buna taraftar olursunuz. Sizlere geçici olarak başka bir iş yeri veririz, işlerinizi geçici olarak sürdürürsünüz. Bizim buradaki amacımız esnafımızı mutazarrır etmek değil, ileriki aşamada sürdürülebilirlik ve devamlılık anlamında gelecekteki bir afetten zarar görülmemesi için çalışmalarımızı yapıyoruz. Şehrin çarşısının bir kısmına fore kazık çakıp, Mısır Çarşısı’na fore kazık çakılmazsa Allah korusun muhtemel bir afette çarşı dediğimiz bu alana bir şey olursa, hoş olmaz. Esnafımız rahat olsun. Biz burada vatandaşımızın hilafına ve zararına olan hiçbir iş ve işlemin içerisinde bulunmayız. Biz idareciliği nefsimizi tatmin ederek, insanlara tahakküm etme duygusu içerisinde yapacak bir idareci değiliz. Biz sizlere hizmet etmekle yükümlü idarecileriz. O nedenle vatandaşımız gayet müsterih olsun. Biz şehrimizi vatandaşımızın da rızasını, gönlünü alarak düzelteceğiz. Mülkiyet hakkı anayasal teminat altındadır. Eğer dükkânların durumunda bir değişiklik olursa siz esnaflarımızın oluru alınır ve bir proje yapılır. Proje yapılırken de sizlere başka bir yerde geçici iş yeri verilir. Bu konuda rahat olun” diye konuştu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.